... czyli informacyjny blog Kuriana na temat koszykarskich wydarzeń na Śląsku i w Zagłębiu.
Kategorie: Wszystkie | Ciekawostki | Felietony | Informacje | Relacje | W mediach | Zapowiedzi
RSS
niedziela, 10 sierpnia 2008
ME Kadetek: Gramy dalej Serbia - Polska 75:76

Dzisiejszy mecz polek dostarczył naprawdę sporo emocji. Więcej niż można tego było się spodziewać. Zaczęło się nie najlepiej Serbki przejęły inicjatywę i to one prowadziły przez cała pierwsza kwartę. Przewaga Serbek sięgała momentami dziecięciu punktów i nic nie wskazywało na to, że coś jeszcze może się zmienić. Nasze kadetki jednak nie odpuściły i taktyką znaną już z pierwszego meczu, czyli intensywną obroną i walką na całym boisku postanowiły odrobić straty. Taktyka ta przyniosła efekty bowiem przewaga Serbek szybko topniała i do przerwy to już polki prowadziły. Nie minęło kolejnych parę minut, a to już nasze reprezentantki prowadziły w okolicach dziesięciu punktów. Jednak kto myślał, że to koniec zwrotów akcji w tym spotkaniu to mylił się bardzo. Przewaga uśpiła chyba czujność polek, co wykorzystały Serbki. Systematycznie bowiem odrabiały straty. Końcówka trzeciej kwarty to zażarta walka, gdzie zmienia się bardzo często. Ostatnia odsłona także, podobnie jak całe spotkanie do tej pory. miała dwie odsłony. Najpierw rywalki odskakują naszym znów w okolice dziecięciu punktów a potem polki rozpoczynają pogoń i wyścig z czasem. Celnymi trójkami zmniejszamy dystans do przeciwnika, ale czas tez biegnie nieubłaganie. Ostanie dwie minuty to prawdziwy horror - faule rzuty faule do tego kontuzja kolana, Agaty Dobrowolskiej. Nie jest dobrze ale też nie jest jeszcze po meczu. Jednak w końcówce nasze dziewczyny potrafią opanować szalejące emocje by ostatecznie wygrać to spotkanie zaledwie jednym punktem. W zasadzie można by to spotkanie dobrze podsumować słowami jakie można było usłyszeć po meczu od trenera „W całym meczu było sporo błędów, nerwów i, niepotrzebnych rzutów, jednak najważniejsze, że w końcówce dziewczyny zagrały jak trzeba i to wygrały.".

Ławka naszej repreznetacji (fot. Kurian)
Radość i cierpienie czyli ławka naszej reprezentacji na sekundy przed końcem spotkania.

Teraz przerwa do wtorku, kiedy to zaczynają się mecze, także grupowe, drugiej fazy rozgrywek. Najbliższy mecz zagramy z drużyna, która w grupie D zajmie drugie miejsce. Mecz o godzinie 17.45 na hali katowickiego AWF-u. Jak tylko będzie znany dokładny harmonogram i rywalki w drugiej rundziepoajwi informacje ta podam na blogu.

• Serbia - Polska 75:76 (29:23, 9:19, 20:17, 17:17)

Punkty zdobywały: Janowska 15, Kowalska 14, Mistygacz 13, Ziętara 11, Casimiro 8, Doborowska 8, Bandyk 4, Bieniek 3, Kuras 0, Stelmach 0

Więcej informacji:

ME Kadetek: Porażka Polska - Włochy 58:71

Tym razem przeciwniczki okazały się dużo lepsze - porażka 71:58 na pewno była dotkliwa dla naszych dziewczyn, ale i tak był to „najmniejszy wymiar kary" jakie mogły dostać. Włoszki urządziły bowiem naszym prawdziwą lekcję koszykówki, gdyż w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła dominowały nad nami. Teraz aby myśleć o awansie do dalszej fazy rozgrywek trzeba wygrać w niedzielę z Serbią. Niestety nie miełem okazji być na tym spotkaniu, więc postanowiłem poprosić Adama Pykę (znanego wszystkim uczestnikom SLLK jako fifk) o parę zdań o tym meczu. Oddajmy więc mu głos:

Monika Jasnowska (fot. Kurian)W drugim swoim występie na Mistrzostwach Europy Kadetek w koszykówce, rozgrywanych w Katowicach, Polski uległy reprezentacji Włoch 51 do 78. Od pierwszego gwizdka sędziego gra naszym zawodniczkom się wyraźnie nie układała. Rywalki błyskawicznie odskoczyły na kilka punktów przewagi, zmuszając Polki do „gonienia" wyniku. Pomimo kilku zrywów biało-czerwonych przewaga wypracowywana przez rywalki ciągle się zwiększała, by momentami dobijać 20. Wtedy też, stało się jasne, że to zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego wyjdą zwycięsko z tej potyczki.
Przewaga Włoszek była widoczna gołym okiem. Ich gra była bardziej dojrzalsza, prezentowały koszykówkę bardziej poukładaną, opartą na wyćwiczonych na treningach schematach. Natomiast gra naszych reprezentantek momentami była chaotyczna i opierała się w znacznym stopniu na indywidualnych umiejętnościach poszczególnych zawodniczek, a nie tak jak u rywalek na grze zespołowej. Wszelkie próby zagrań kombinacyjnych najczęściej kończyły się prostymi stratami, polegającymi na oddaniu piłki przeciwniczkom lub wyrzuceniem jej w aut. Momentami miało się wrażenie że nasze koszykarki w ogóle ze sobą nie trenowały i chyba się nie znają. Wychodzą tym samym sztandarowe błędy polskiego systemu szkolenia. Selekcje rozpoczyna się w zbyt późnym wieku, przez co najlepsze reprezentacje w Europie znacznie nas wyprzedzają pod względem zgrania i wyuczenia podstawowych elementów koszykarskiego abecadła, do których można zaliczyć wyprowadzanie ataku pozycyjnego, wraz z wyjściem na pozycję rzutową. Jednego czego z pewnością nie można odmówić Polkom to waleczności i ambicji. Jednak na tak dobrą reprezentację jak Włoszki sama ambicja to za mało..... Jutro ostatni mecz grupowy z Serbkami.

fifik
  • Polska - Włochy 58:71 (13:19, 12:22, 17:14, 16:16)

Punkty zdobywały: Jasnowska 18, Casimiro 13, Kowalska 9, Mistygacz 7, Zietara 5, Bieniek 4, Doborowska 2, Bandyk 0, Morawiec 0

piątek, 08 sierpnia 2008
ME Kadetek: Udany początek Węgry - Polska 46:70
Bardzo dobrze, bo wysokim zwycięstwem nad reprezentacją Węgier rozpoczęły polskie kadetki katowickie Mistrzostwa Europy. Węgierki tylko w pierwszej kwarcie były wstanie stawić czoła naszym zawodniczkom i mogliśmy obserwować wyrównany pojedynek. Po przerwie polki „przycisły" w obronie zmuszając rywalki do strat piłek nawet na własnej połowie zaraz po zbiórce czy wyprowadzeniu piłki z autu. Taka gra w obronie przyniosła efekty przeciwniczki pogubiły się i traciły piłkę za piłką co zamieniało się na punkty. Ta druga, bardzo dobra w naszym wykonaniu kwarta, przesądziła o lasach tego pojedynku. Dalsze minuty upływały już na kontrolowaniu przewagi i systematycznym jej powiększaniu. Jednak teraz przed naszymi kadetkami trudniejsze zadanie - sobotni pojedynek z Włochami, teoretycznie chyba najsilniejszą drużyną w naszej grupie.
  • Węgry - Polska 46:70 (14:17, 8:24, 10:16, 14:13)

Punktu zdobywały: Zientara 13, Cassengeue 12, Mistygacz 12, Bieniek 7, Doborowska 6, Kowalska 6, Janowska 5, Bandyk 5, Kuras 2, Stelmach 2, Morawiec 0, Wierzbicka 0

Reprezentacja Polski Kadetek U-16 (fot. Kurian)

Co, gdzie, kiedy (8-10 sierpnia)
Tym razem jedna zapowiedź ale za to imprezy o europejskim zasięgu. Mówię oczywiście o Mistrzostwach europy Kadetek rozrywanych w Katowicach. Najbliższe trzy dni to trzy mecze naszej reprezentacji (wykaz poniżej). Jeśli naszym kadetkom uda się wyjść z grupy to kolejne mecze zaplanowano od wtorku.

Harmonogram spotkań grupowych naszej reprezentacji:

• Węgry - Polska - piątek, 08 sierpnia 18:15 (hala Szopienice, 17:00 oficjalne otwarcie)
  • Polska - Włochy- sobota, 09 sierpnia 20:00 (hala AWF)
  • Serbia - Polska - niedziela, 10 sierpnia 17:45 (hala Szopienice)

Wstęp na wszystkie mecze turnieju wolny !!!

środa, 06 sierpnia 2008
Przed sezonem: Utex ROW Rybnik

Korzystając z okazji wybrałem się wraz ze znajomymi dziennikarzami na wycieczkę do Rybnika na pierwszy trening Utex-u ROW Rybnik. Tym samym mogę zainaugurować cykl wpisów relacjonujących przygotowania śląskich drużyn do nowego sezonu.

Mirosław Orczyk (fot. Kurian)

Po dotarciu do Rybnika oczywiście pierwsze kroki skierowaliśmy wszyscy do trenera Mirosława Orczyka by zadać mu kilka pytać i posłuchać o planach na nadchodzący sezon, który rozpocznie się 21 września. Z rozmowy z trenerem można było dowiedzieć się, że cel na ten sezon to walka o wysokie lokaty.. Mirosław Orczyk stwierdził „Liga będzie wyrównana i nie będzie łatwo. Celem jest uniknięcie miejsc 7-8 przed play-off i być wyżej niż w ubiegłam sezonie. W Tymowym sezonie chcemy zrobić krok w przód. Mamy lepszy skład i lepszy budżet. Była spora rotacja w składzie, ale to jest w takim wypadku nieuniknione. Amerykanki mamy w tym sezonie o półkę wyżej, gdyż zawodniczki z ubiegłego roku starały się o grę w WNBA a teraz wszystkie grają tam." Obecne transfery ocenił bardzo dobrze i bardzo pochwalił działania zarządu i prezesa „To dzięki ich staraniom mogliśmy zakontraktować właśnie te a nie inne zawodniczki. Na rynku jest wiele klubów, a zawodniczek mało, ale dzięki staraniom prezesa mamy naprawdę dobre kontrakty." Tym samym możemy więc oczekiwać, że jeśli chodzi o kobieca koszykówkę w Rybniku będziemy znów mogli zobaczyć tą na najwyższym poziomie.

Na początek może parę zdań o drużynie. Mam nadziej, że wszyscy wiedza, że dziewczyny z Rybnika występują w koszykarskiej ekstraklasie (Polska Liga Koszykówki Kobiet) zwanej Ford German Ekstraklasa. W ubiegłym sezonie drużynie prowadzonej przez Mirosława Orczyka udało się zająć szósta lokatę przed runda play-off. W play-off rybniczanki przegrały niestety już w pierwszej rundzie.

Aleksandra Chomić (fot. Kurian)Zanim jeszcze przeszliśmy na stadion udało porozmawiać się z nową zawodniczką, która niemal wprost ze zgrupowani kadry przytachała do Rybnika, a mianowicie z Aleksandrą Chomać. Ola była bardzo zadowolona z nowego klubu, o którym jak mówiła słyszała wiele dobrego, i nie ukrywała sporych ambicji przed nowym sezonem mówiąc „Mam zamiar powtórzyć wynik z ubiegłego sezonu, [srebrny medal w AZS-ie Gorzów Wielkopolski - przyp. red.] a może nawet cos więcej".

Ostatnim etapem wizyty w Rybniku był stadion gdzie trenują dziewczyny. Na treningu stawiło się siedem zawodniczek, w tym kontuzjowana Agnieszka Jaroszewicz. Pozostałe zawodniczki dopiero później dołącza do drużyny. O szczegółach mówił prezes klubu Adam Greczyło „Ela Międzik przyjedzie prosto z kadry na tydzień przed pierwszą kolejką. Natalia Trafimava po Igrzyskach Olimpijskich pojedzie na Białoruś załatwić swoje sprawy i po tygodniu ma dołączyć do zespołu. Przed pierwszym meczem z pewnością pojawi się jeszcze LaTangela Atkinson, natomiast Jia Perkins i Kasha Terry przyjadą do nas zaraz po zakończeniu sezonu w WNBA".