... czyli informacyjny blog Kuriana na temat koszykarskich wydarzeń na ¦l±sku i Zagłębiu.

Puchar ¦laska - Historia

Puchar ¦l±ska w koszykówce mężczyzn

I edycja - 1996 r. - Katowice

  1. KS Pogoń Ruda ¦l±ska
  2. KS Pogoń Sosnowiec
  3. KHKS Bobry Bytom

 MVP: Andrzej Pluta (KS Pogoń Ruda ¦l±ska)

 II edycja - 1997 r. - Chorzów

  1. Browary Tyskie Bobry Bytom
  2. KS Zagłębie Sosnowiec
  3. KS Linodrut Zabrze
  4. KS Pogoń Ruda ¦l±ska
  5. MKKS Alba Chorzów

MVP: Antoine Joubert (KS Pogoń Ruda ¦l±ska)

III edycja - 1998 r. - Sosnowiec

  1. Ericsson Bobry Bytom
  2. KS Pogoń Ruda ¦l±ska
  3. KS Zagłębie Sosnowiec
  4. Alba - Alstom Chorzów
  5. KS Linodrut Zabrze
  6. MOSM LSK Bobry Bytom
  7. KS Iskra Techmet Częstochowa

MVP: Ainars Bagatskis (Ericsson Bobry Bytom)

 

IV edycja - 1999 r. - Ruda ¦l±ska

  1. KS Pogoń Ruda ¦l±ska
  2. Bobry Bytom
  3. MKKS Alba - Alstom Chorzów
  4. KS Zagłębie Sosnowiec
  5. KKS Cieszyn
  6. SKS Mickiewicz Katowicz
  7. KS Iskra Techmet Wykromet Częstochowa

MVP: Antoine Joubert (KS Pogoń Ruda ¦l±ska)

V edycja - 2000 r. - Bielsko - Biała

  1. Alstom Chorzów
  2. SSA Pogoń Ruda ¦l±ska
  3. SSA Bobry Bytom
  4. KS Spetech Bielsko - Biała

MVP: Roderick Johnson (MKKS Alba - Alstom Chorzów)

VI edycja - 2001 r. - Gliwice

  1. 1 miejsce - SSA Pogoń Ruda ¦l±ska
  2. 2 miejsce - KKS Mickiewicz Katowice
  3. 3 miejsce - BK Nowa Huta Ostrava
  4. 4 miejsce - MOSiR Bobry Zabrze
  5. 5 miejsce - KKS Zagłębie SSA Sosnowiec
  6. 6 miejsce - KS Spetech Bielsko - Biała

MVP: Paweł Szcze¶niak (SSA Pogoń Ruda ¦l±ska)

VII edycja - 2002 r. - Chorzów

  1. SKS Starogard Gdański
  2. Turów Zgorzelec
  3. KKS Alba - Alstom Chorzów
  4. KS MOSiR/Bobry Zabrze
  5. JKKS Górnik Wałbrzych
  6. KKS Zagłębie SSA Sosnowiec
  7. KKS Mickiewicz Katowice
  8. KS Spetech Bielsko - Biała

MVP: Krzysztof Samiec (Turów Zgorzelec)

VIII edycja - 2003 r. - Katowice

  1. KS Tytan Częstochow
  2. MOSiR Bobry Zabrze
  3. KKS AZS AWF Mickiewicz Katowice
  4. KKS Zagłębie SSA Sosnowiec
  5. KS Pogoń Ruda ¦l±ska
  6. MCKS CzeladĽ
  7. MMKS D±browa Górnicza
  8. MOSM Big Star Tychy

MVP: Dariusz Szynkiel (Tytan Częstochowa)
Król strzelców: Mirosław Frankowski (KS Pogoń Ruda ¦l±ska)
Najlepszy obrońca: Krzysztof Wosz (KKS AZS AWF Mickiewicz Katowice)

IX edycja – 2004 r. – CzeladĽ

  1. CKS CzeladĽ
  2. MOSM „Big Star” Tychy
  3. MOSIR „Bobry” Zabrze
  4. KS „Zagłębie” SSA Sosnowiec
  5. MMKS D±browa Górnicza
  6. AZS AWF Mickiewicz Katowice
  7. MKKS Rybnik
  8. AZS Gliwice

MVP: Stanisław Mazanek (MOSIR „Bobry” Zabrze)
Najlepszy rozgrywaj±cy: Tomasz Koczwara (Zagłębie Sosnowiec)
Najlepszy obrońca: Marek Jaremko (MOSM „Big Star” Tychy )
Najlepszy ¶rodkowy: Marcin Weselak (CKS CzeladĽ)
Najwięcej punktów: Stanisław Mazanek (MOSIR „Bobry” Zabrze )

X edycja- 2005 r. – D±browa Górnicza

  1. 1 miejsce – AZS AWF „Mickiewicz” Katowice
  2. 2 miejsce – CKS 1924 CzeladĽ
  3. 3 miejsce – MMKS D±browa Górnicza
  4. 4 miejsce – „Big Star” Tychy
  5. 5 miejsce – MKKS Rybnik
  6. 6 miejsce – MOSIR „Bobry” Zabrze
  7. 7 miejsce – „Pogoń” Ruda ¦l±ska
  8. 8 miejsce – „Alba-Elcho” Chorzów

MVP: Maciej Kowalczyk (CKS CzeladĽ)
Najwięcej punktów: Kordian Korytek (MKKS Rybnik)

2006 - Puchar ¦l±ska nie odbył się

XI edycja - 2007 r. – Żory

  • 1 miejsce – MKKS Rybnik
  • 2 miejsce – Big Star Tychy
  • 3 miejsce – UKS Alba Chorzów
  • 4 miejsce – KS Hawajskie Koszule Żory
  • 5 miejsce – KS Pogoń Ruda ¦l±ska
  • 6 miejsce – MKKS Zabrze
  • 7 miejsce – MMKS D±browa Górnicza
  • 8 miejsce – MCKiS-Mickiewicz Jaworzno

MVP: Damian Kulig (Big Star Tychy)

XII edycja – 2008 r. – Ruda ¦l±ska i Zabrze

  1. Big Star Tychy
  2. MKS Dabrowa Górnicza
  3. MKKS Zabrze
  4. Pogoń Ruda ¦l±ska
  5. AZS AWF Katowice
  6. 6 miejsce – MKKS Rybnik

MVP: Mirosław Frankowski (Big Star Tychy)

XIII edycja – 2009 r. – Tychy

  1. Big Star Tychy
  2. AZS AWF Katowice
  3. MCKiS Jaworzno
  4. KKS Mickiewicz Katowice
  5. Pogoń Ruda ¦l±ska
  6. KK Bytom

MVP: Paweł Olczak (Big Star Tychy)

XIV edycja – 2010 r. – Tychy

  1. 1 miejsce – UKS „Alba” Chorzów
  2. 2 miejsce – MCKiS Jaworzno
  3. 3 miejsce – AZS AWF Katowice
  4. 4 miejsce – KS „Pogoń” Ruda ¦l±ska
  5. 5 miejsce – GTK „Fluor-Britam” Gliwice
  6. 6 miejsce – KK Bytom
  7. 7 miejsce – KKS Mickiewicz Katowice
  8. 8 miejsce – SSKS „Hawajskie Koszule” Żory

MVP: Adam Spychała (UKS „Alba” Chorzów)

XV edycja - 2011 r. - Żory

  1. UKS Alba Chorzów
  2. GTK Fluor-Britam Gliwice
  3. KS AZS AWF Katowice 
  4. MCKiS "Termo-Rex" Jaworzno
  5. KKS "Mickiewicz" Katowice
  6. SSKS "Hawajskie Koszule" Żory

Najlepszy strzelec turnieju: Adam Spychała (UKS „Alba” Chorzów)
MVP Finału: Łukasz Wójcik (UKS „Alba” Chorzów)

XVI edycja - 2012 - Radzionków

  1. GTK FLUOR Gliwice
  2. UKS ALBA Chorzów
  3. GKS Tychy
  4. KS HAWAJSKIE KOSZULE BANK SPÓŁDZIELCZY Żory
  5. KKS MICKIEWICZ-ROMUS Katowice
  6. MCKiS TERMO-REX SA Jaworzno

MVP: Emil Podkowiński GTK FLUOR Gliwice
Najlepiej punktuj±cy: Podkowiński Emil (GTK  FLUOR Gliwice) - 70 pkt

XVII edycja - 2013 - Bielsko Biała

  1. AZS AWF Katowice
  2. Alba Chorzów
  3. DAAS Basket Hills Bielsko-Biała
  4. GKS Tychy
  5. MKKS Rybnik 
  6. KKS Mickiewicz Katowice

 

XVIII edycja - 2014 - Katowice

  1. MKS D±browa Górnicza
  2. GTK Fluor Gliwice
  3. Basket Zagłębie S.A
  4. GKS Tychy
  5. KK Polonia Bytom
  6. KS AZS AWF Katowice
  7. KKS Mickiewicz-Romus Katowice  
  8. KS Ruda ¦l±ska 
  9. Alba Chorzów
  10. AZS Politechnika Częstochowa


IX edycja - 2015 - Bytom

  1. MKS D±browa Górnicza
  2. GTK Gliwice
  3. GKS Tychy
  4. Mickiewicz Katowice
  5. Polonia Bytom
  6. MKKS Rybnik

MVP: Przemysław Szymański (MKS D±browa Górnicza)

XX edycja - 2016 Tarnowskie Góry / Radzionków

  1. GKS Tyrchy
  2. Polonia Bytom
  3. AWF Katowice
  4. Pogoń Ruda ¦l±ska
  5. MKKS Rybnik
  6. AZS Gliwice
  7. KKS Tarnowskie Góry
  8. MCKiS Jaworzno

XXI edycja - 2017 Tarnowskie Góry

  1. MCKiS Jaworzno
  2. MKS D±browa Górnicza II
  3. Polonia Bytom
  4. KKS Tarnowskie Góry
  5. Pogoń Ruda ¦l±ska
  6. AZS Gliwice
  7. MKKS Rybnik
  8. DAAS BH Bielsko-Biała

Tabela zwycięstw

Lp. Drużyna Zwyc
1 Pogoń Ruda ¦l±ska 3
  Alba Chorzów 3
  GKS Tychy 3
2 Bobry Bytom 2
  MKS D±browa Górnicza 2
3 Starogard Gdański 1
  TYTAN Częstochowa 1
  CKS CzeladĽ 1
  Mickiewicz Katowice 1
  MKKS Rybnik 1
  GTK FLUOR Gliwice 1
  AZS AWF Katowice 1
  MCKiS Jaworzno 1

¬ródło: Materiały zebrane i udostępnione przez ¦l±ski Zwi±zek Koszykówki


Współpraca:
Sl±ski Zwi±zek Koszykówki
¦l±ska Koszykówka Młodzieżowa